Mitmed kuulsad portveinimajad on loonud oma rahvusvahelise maine just tänu Vintage portveinidele. Elegantse ja hõrgu Vintage Porti valmistamise oskus põhineb peamiselt just oskuslikes valikutes, milleks on nii hoolikalt valitud kindlate terroir omadustega istanduse maatükk kui ka hoole ja armastusega käsitsi nopitud viinamarjad. Viinamarjad korjatakse optimaalse küpsusastmega ning korjele peab olema eelnenud erakordselt hea kasvuperiood. Nopitud viinamarjad tuleb veinivalmistamise etapis käsitseda väga ettevaatlikult, kas traditsiooniliselt, tallates neid jalgadega kivist lagares’i vaatides või kasutades viimasel ajal üha enam kasutusele tulnud kaasaegseid mehaanilisi “tallajaid”.
Taylor’si Quinta de Vargellas viinamarjaistandus
Pärast saagikoristust jälgitakse veini omadusi ja sobivust Aastakäigu veini väljakuulutamise jaoks. Vintage Port aastakäigu veini väljakuulutamise otsuse teeb veinitootja iseseisvalt ja see ei ole kergekäeliselt tehtud otsus. Vintage Portil aastate regulaarsuse seadust pole, kuid tavaliselt on neid kümnendis kolm-neli. Viimasel kümnendil on aga olnud mitu täielikult või osaliselt väljakuulutatud Vintage aastat, sealhulgas 2011, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ja 2020. Vintage portveinide kogused on piiratud ja suur veinitootja võib olenevalt aastakäigu edukusest ja muudest asjaoludest sõltuvalt deklareerida mõnesajast kuni 15 000 pudelini.
Viimasel ajal on levinud suund koos klassikalise aastakäiguga välja kuulutada ka nn. superpremium veine, mille marjad pärinevad kindla viinamarjaistanduse konkreetselt maatükilt. Hea näitena võib välja tuua Quinta do Noval Nacional`i, mis pärineb väikeselt pookimata viinapuude alalt ning on selle veini alamkategooria ajalooline prototüüp. Tänapäeval kuuluvad superpremium veinide kategooriasse veel nt. Taylor`si Quinta de Vargellas Vinha Velha, Grahami Stone Terraces ja Quinta de la Rosa Vale do Inferno. Kõik need portveinid on kollektsionääride poolt ihaldatud haruldused.
Enne kui portveini tohib Vintage’ina villida, tuleb see esitada IVDP-le (Instituto dos Vinhos do Douro e Porto) kinnitamiseks. Veinide esitamise aeg on saagikoristusele järgneval aastal ajavahemikult 1. jaanuarist kuni 30. septembrini. Pärast pudelisse villimist areneb vein aeglaselt vähemalt 15-20 aastat või kauemgi, enne kui seda peetakse valmis joomiseks.
Sarnaselt inimese elutsükliga, läbib ka Vintage Port lapsepõlve lühikese muretu ja helge õitsengut, millele järgneb 10-20-aastase “mässuline noorus”. Seejärel tempo aeglustub ja vein küpseb aeglaselt, omandades väärtus ja väärikust, saavutades haripunkti, sageli 20–40 aasta vanuselt.
Parimate veinide puhul saab tipust pikk platoo ja vanaduspõlv saabub alles 80 aasta pärast või isegi veel hiljem.
Alates 2000. aastate algusest on kangendamiseks kasutatava alkoholi kvaliteedi dramaatiline paranemine (sageli unustatakse, et see moodustab ca 20% veinist) muutnud Vintage Porti maitseprofiili. Kontsentreerimiseks kasutatav alkohol, mida Vintage Portis kasutatakse, on nüüd oluliselt veinilaadsem kui varem.
Veini stiili jaoks tähendab see, et see “manipuleerib” noore veini puuviljasusega palju vähem kui varasemalt kasutatud robustsem kontsentratsioon. Hiljuti väljakuulutatud aastakäigud on olnud silmapaistvad just puhta ja selgepiirilise puuviljasuse poolest. The Fladgate Partnershipi peaveinimeister David Guimaraens usub, et üleminek noorusest küpseks Vintage Portis on tulevikus palju sujuvam, muutes Vintage Portsi ka varasemas etapis paremini ligipääsetavamaks, kuid parimatel veinidel on siiski suur keldripotentsiaal.
2003. aastakäik oli Vintage Port`ile suurepärane
Vihmane talv osutus õnnistuseks, sest suvi, nagu enamik Euroopast, kannatas äärmusliku kuumalaine all. Õitsemine oli edukas ja millalgi kesksuvel tekkis tõeline intensiivne kuumus, mille tõttu paljude viinapuude areng pidurdus. Augusti lõpus saadud väike vihm oli aga suureks kergenduseks ja saak küpses suurepäraselt just septembris saagiks. Äärmuslik kuumus andis tulemuseks väga kontsentreeritud, kuid väikese saagi. 2003 Vintage Ports on praegu suurepärases joomisaknas, kuid keldripotentsiaali jagub selle aastakäigu veinidel veel kümneteks aastateks. Rohke sette tõttu on soovitav vein eelnevalt dekanteerida ja lasta enne serveerimist paar tundi avaneda. Nautige koos tugevamaitseliste juustude ja pähklitega. Parima maitsekombo saab, kui nautida küpset Vintage Porti koos Stiltoni ja piparkookidega!
Kim Moliis; Bottlescoutsi peasommeljee